Kapadokya’da Alışveriş

kapadokya

kapadokya

Kapadokya’ya geldiniz. Dönüşte eşe dosta küçük hediyeler almak gerek. Hatta baktıkça bu müthiş geziyi hatırlatabilecek dekoratif birşeyler alınsa hiçte fena olmaz. Peki Kapadokya’dan neler alabilirsiniz? Seramik, Şarap, Halı seçenekler içinde en başta geliyor. Ama bunların dışında da birçok değişik şey bulabilmek mümkün. Bölgedeki en popüler alışveriş alternatiflerini detaylıca incelediğimiz bu yazı nereden ne tür alışveriş yapabileceğinizle ilgili size bir fikir verecektir.

Seramik – Çanak

Nevşehir’in şirin ilçesi Avanos kökeni Hititler’e kadar dayanan testi yapımı ile tanınır. Avanos’un testi yapımı konusunda bu kadar meşhur olmasının nedeni testi yapımında kullanılan eşsiz kızıl çamur’un Avanos’tan çıkıyor olması. Son yıllarda testi yapım işi el yapımı seramik işleri ile geliştirilmiş. Avanos ilçesinde birçok seramik atölyesi ve kayadan oyma satış mağazaları bulunuyor. Bu atölyelerde hem seramik yapımını izleyebilir hem de çarkın başına geçip siz de birşeyler yapmayı deneyebilirsiniz. Satış mağazalarında dev seramik işlerinden küçük hediyelik eşyalara kadar binlerce seçenek mevcut. Yukarıdaki fotoğraf Avanos’ta bulunan Fırça Seramik’te çekildi. Yine Avanos’ta bulunan Elma, Venessa Seramik gibi büyük mağazalar dışında Avanos çarşısında da birçok atölye bulunuyor. Ayrıca devasa saç kolleksiyonu ile meşhur Chez Galip’in atölyesi de Avanos’ta bulunmakta. Eğer taşıyamayacağınız büyüklükte veya hassas parçalar almayı düşünürseniz hiç dert etmeyin çünkü aldıklarınız istediğiniz tarihte, dünyanın herhangi bir yerine özel korumalı paketlerde gönderilebiliyor.

Bölge Şarabı

Kapadokya bölgesi şarap üretimi ile de kendisinden söz ettiren bir yer. Özellikle bölgede yetişen kırmızı üzümden yapılan kırmızı şaraplar lezzeti ile tercih edilmekte. Bölgedeki seçkin birçok restoranda yemeğinizin yanında bölge şarabından tadabilmeniz mümkün. Bunun dışında şarap konusunda adını duyurmuş Turasan ve Kocabağ markalarına ait satış mağazalarında da hem şarapların tadına bakabilir hem de hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Üzüm dışında dut şarabı, vişne şarabı gibi değişik tatları da denemeniz mümkün. Kocabağ’ın mağazası Uçhisar’da, Turasan’ın mahzenleri ve satış mağazası Ürgüp’de bulunmakta. Bu mağazalarda peribacası şeklinde şişelerde bulunan şaraplar da bulabilirsiniz. Fotoğraf Turasan satış mağazasından.

Halı – Kilim

Pek bilinmese de Kapadokya bölgesinde elde Halı ve Kilim dokumacılığı da yapılıyor. Özellikle Göreme bölgesinde birçok dokuma atölyesi ve halı mağazası var. Avanos’ta bulunan Bazaar 54, Sentez Halı ve Ürgüp’de bulunan Hadosan Halı mağazalarında bölge halılarının dışında Türkiye’nin halıcılık konusunda meşhur diğer bölgelerinden gelen halılar da bulunabiliyor. Bu mağazalarda bulunan antika değeri taşıyan değerli halılar da dünyanın her yerinden gelen kolleksiyoncuların ilgisini çekiyor. Halı dışında çok uygun fiyatlara kilim, dokuma yelek veya dokuma çanta gibi değişik şeyler de bulabilirsiniz.

Hediyelik Küçük Eşyalar

Hemen her turistik bölgemizde olduğu gibi Kapadokya bölgesinde de birçok küçük hediyelik eşya satan mağaza bulunmakta. Özellikle Ürgüp ve Göreme’de bu tür birçok mağaza buluyor. Bu mağazalarda Şal, şapka, çeşitli takılar, küçük süs eşyaları, otantik yastık kılıfları gibi birçok ürün bulunabiliyor. Tabii bu mağazalarda Kapadokya bölgesine has ürünler de bulabiliyorsunuz. Fotoğraf Göreme çarşısında bulunan Otantik Shop mağazasından.

Altın – Gümüş – Mücevher – Antika Eşya – Sanat Eserleri

Bunların dışında Avanos, Ürgüp, Göreme ve Ortahisar çarşılarında bulunan mağazalarda birçok takı ve değişik hediyelik eşya alternatifleri bulunuyor. Örneğin Ürgüp’te ebru yaptırabilir, Avanos’ta bulunan dev mücevherci AGAD’ı gezebilir veya Ortahisar’da el yapımı gümüş taklılar veya antika eşyalar satan mağazalar bulabilirsiniz. Bölgede birçok ünlü Ressam ve Heykeltraş yaşıyor. Bu kişilerin çeşitli yerlerde açtıkları sanat atölyelerinden çok değişik sanat eserleri alabilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Malum Kapadokya bölgesinde üzüm ve kabak dışında pek fazla birşey yetişmez. Bölge kabağından elde edilen çekirdeğin süt ile kavrulmasıyla üretilen meşhur Kabak Çekirdeğinin tadına bakmadan dönmek olmaz. Benim favorim Avanos’ta bulunan Kavruk Kuruyemişçisi ancak bölgenin hemen her yerinde bu kabak çekirdeğinden bulabilmek de mümkün. Ne zaman Avanos’a gelsem eş dost mutlaka kabak çekirdeği siparişi verir.

{lang: 'tr'}
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Mart 2011, 11:16 tarihinde KAPADOKYA kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 4.112 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
Kasva Bilişim
Göreme’nin Keyifli Mekânları

Göreme’nin Keyifli Mekânları...

Dünyanın birçok ülkesinden insanı bir araya getirebilen, aynı zaman kendi vatandaşlarını da... [Devamı]
NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ

NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ...

SU VE KANALİZASYON SERVİSİ 2496 ARIZAYA MÜDAHALE ETTİ Nevşehir Belediyesi Elektrik, Elektronik... [Devamı]
2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ...

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ VE SOSYAL BİRİMLERE KAVUŞUYOR Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nde... [Devamı]
Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir’in 4 mahallesinde çeşitli nedenlerle bozulan yolların yeniden yapım çalışmalarına... [Devamı]
Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Ku...

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs Nevşehir’de örgün eğitimin en temel kurumlarından biri... [Devamı]
NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI

NEVŞEHİR’DE YABANCI EVLİLİKLER REKOR KI...

NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI Nevşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından... [Devamı]
NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ Nevşehir ve civarının yaklaşık M.Ö.5000 senelik bir tarihi geçmişi... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
NEVŞEHİR
Yazarlarımız
Yorumlar
radyo dinle kim