2011 yılı Ramazan Ayı,2011 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar?

2011 yılı Ramazan Ayı,2011 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2011 yılı fitre miktarını asgari 7,5 lira olarak belirledi. Kurul, ancak herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağ vermesini tavsiye etti.

Açıklamada bu miktarın ‘asgari miktar’ olduğu, fitrede verilecek meblağ konusunda bir üst sınırın olmadığı vurgulanarak, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi tavsiye edildi.

 

2011 yili fitre

2011 yili fitre

Kimlerin Vermesi Gerekiyor?

Yüksek Kurul’un bu yılki fıtır sadakası (fitre) miktarının saptandığı kararında, fitrenin Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olduğuna işaret edildi.

Fitre ile her Müslümanın, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşadığı vurgulanan kararda, fitrenin zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirildiği ifade edildi.

Fitrenin Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olmasını da dikkate alan Kurul, hem fitrenin asgari miktarını belirleyen hadisleri hem de ülkenin sosyo-ekonomik şartlarını ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacını göz önünde bulundurarak fitre miktarının 7,5 TL olarak belirledi.

Fitrenin, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebileceği de kaydedildi.

Cappadocia Travel Cappadocia Tour Cappadocia Turkey Cappadocia Places To Visit