Avanos’ta Nevruz Bayramı Kutlamaları

Türk toplumlarında asırlardır kutlanan ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2010 yılında 21 Mart’ın “Dünya Nevruz Bayramı” ilan edilmesiyle daha da evrensel bir boyut kazanan Nevruz Bayramı, ilçemizde ve tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

İlçemizde 21 Mart 2011 Pazartesi günü, Avanos Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Avanos Lisesinin gerçekleştirdiği etkinlikler çerçevesinde Nevruz Bayramı kutlandı.

Program Avanos Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonundaki açılış konuşmaları ile başladı. Öğrenciler tarafından Nevruz Bayramının doğuşu ve tarihsel süreci hakkında bilgiler verildi. Ardından İlçe Kaymakamı Sayın Aylin Kırcı DUMAN, Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mustafa KÖRÜKCÜ ve İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Üst Teğmen Sayın Serkan KOCAMANOĞLU, Avanos Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesindeki Nevruz ateşini yakarak kutlamaları başlattı ve daha sonra misafirlere Nevruz pilavı ikram edildi.

Avanos Teknik ve Endüstri Meslek Lisesindeki etkinliklerin ardından Avanos Lisesine geçildi. Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Okul Müdürü Sayın Mustafa SESİGÜZEL tarafından günün anlam ve önemine dair yapılan açılış konuşmasına müteakip burada da Nevruz ateşi yakıldı.

Nevruz ateşinin yakılmasının ardından bir Nevruz geleneği olarak, İlçe Kaymakamı Sayın Aylin Kırcı DUMAN ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mustafa KÖRÜKCÜ örs üzerinde demir dövdü. Avanos Lisesindeki kutlamalarda da konuklara Nevruz pilavı ikram edildi. Okul öğrencileri tarafından halk oyunları gösterisi ve canlı müzik sunumu yapıldı.

Yayım tarihi
AVANOS, Manşet olarak sınıflandırılmış
Cappadocia Travel Cappadocia Tour Cappadocia Turkey Cappadocia Places To Visit