Kapadokya’nın İlk Yapay Sulak Alan Projesi İnşaatı

Kapadokya’nın İlk Yapay Sulak Alan Projesi İnşaatı Başladı
Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı Belediyesi’nce 2011 yılı yatırım programına alınan Yapay Sulak Alan projesi inşaatı başladı.Kaymaklı Belediye Başkanı..
Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı Belediyesi’nce 2011 yılı yatırım programına alınan Yapay Sulak Alan projesi inşaatı başladı.

Kaymaklı Belediye Başkanı Halit Elma, Hoyuk yolu mevkiinde dere yatağı kenarında bulunan 17 bin metrekare alan üzerine inşaatına başlanan yapay sulak alan projesi tamamlandığında kasabanın kanalizasyondan kaynaklanan atık sularının arıtılacağını söyledi. Elma, proje çerçevesinde bu alan üzerinde yeşil kuşak oluşturulacağını belirtti.

Kapadokya yapay sulama projesi

Kapadokya yapay sulama projesi

Tesis alanı olan arazinin belediye bütçesiyle satın alındığını kaydeden Elma, uygulanacak yapay sulak alan projesinin Çukurova Üniversitesi ile koordineli olarak yürütüldüğünü ve bölgede bir ilk olduğunu vurguladı.

Bu proje ile hem kasabanın atık sularının arıtılmış olacağını, hem de 17 bin metrekarelik mesire yeri kazanılacağını belirten Elma, böylece kasabanın önemli bir eksiği olan piknik alanı sorununun da çözüme kavuşacağını söyledi.

Başkan Elma, projenin keşif bedelinin ise bir milyon TL olduğunu, ihale süresinin bir yıl olmasına rağmen kendilerinin 6 ay gibi bir sürede tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Elma, projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 200 bin TL destek aldıklarını, 200 bin TL için de söz aldıklarını kaydetti. CİHAN