Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’de Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevsehir kaymakli yeralti sehri

Nevsehir kaymakli yeralti sehri

Nevşehir’de Kaymaklı Yeraltı Şehri, Modern Görünüme Kavuşacak

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın en fazla ziyaretçi çeken yerleri arasında yer alan Nevşehir Merkeze bağlı Kaymaklı beldesindek…

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’nın en fazla ziyaretçi çeken yerleri arasında yer alan Nevşehir Merkeze bağlı Kaymaklı beldesindeki yeraltı kentinde yapılacak çevre düzenleme çalışmaları son aşamaya geldi.

Kapadokya bölgesinin merkezi konumundaki Nevşehir’de Göreme açık hava müzesinin ardından en fazla turist ağırlayan ören yeri konumundaki Kaymaklı Yeraltı Şehri çevre düzenleme çalışmaları tamamlandığında modern bir görünüme sahip olacak.

Belediye Başkanı Halit Elma, yaklaşık 10 milyon liraya mal olması hesaplanan çalışma için kendi kaynakları yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklerini de aldıklarını söyledi. Şu anda çevre düzenleme çalışmaları için fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve projenin çizim aşamasında bulunduğunu kaydeden Elma, proje çizimi tamamlandığında Belediye ve Bakanlık işbirliği ile 2 yılda tamamlamayı hesapladıklarını söyledi.

Günde ortalama 2 bin 500 turistin ziyaret ettiği yeraltı kentinde acilen çevre düzenleme çalışmalarının yapılması gerektiğini anlatan Elma, “Proje kapsamında barakalar kaldırılarak yerine daha modern işyerleri yapılacak. Kapadokya’nın gözbebeklerinden biri olan yeraltı şehrimiz proje tamamlandığında mükemmel bir görünüme sahip olacak. Örnek bir proje yapacağımıza inanıyorum.” dedi. CİHAN