Ramazanda Kilo Almama,Ramazan Ayında Diyet Nasıl Yapılmalı

Ramazanda Beslenme, Oruç, Diyet ve Kilo almamak için dikkat edilmesi gerekenler….Ramazanda Kilo Almama,Ramazan Ayında Diyet Nasıl Yapılmalı …

RAMAZANDA TARTI İBRESİNİN İLERLEMESİNİ İSTEMİYORSANIZ BUNLARA KULAK VERİN!!…

ramazan ayinda diyet

ramazan ayinda diyet

Yine geldi on iki ayın sultanı: Ramazan ayı, yine inançlarımız gereği oruç tutacağız.
Günler uzun kimilerimizin aklında nasıl tutacağım endişesi olsa da herkes ibadetini tam anlamıyla yerine getirmek istiyor.

Oruç tutarken beslenme anlamında dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Bir çok kişi ramazan ayında fazla kilo almaktan şikayetçidir. Bunun nedeni gün boyu açlıktan sonra kan şekerinin düşmesi ve kişilerin çok hızlı bir şekilde fazla besin almasıdır. Dolayısıyla kişi açlık nedeniyle zaten yavaşlamış olan metabolizmasının harcayabileceğinden fazla enerji almış oluyor. Ve tabi sonuç olarak da kilo artışı!…

Ramazanda yapılan bazı hatalar var. Bunlardan biri sahura kalkmamak. Bir çok kişi sahura kalkmayarak daha az enerji alacağını düşünür ve zayıflayacağına inanır. Aslında çok yanlış bir inanıştır bu, çünkü metabolizma açlık anında çok yavaşlıyor yani harcadığı enerjiyi kendini korumak adına minimuma düşürüyor. Dolayısıyla öğün sayısı ne kadar fazla olursa bu bizim için o kadar yararlı olacaktır. Tabi öğünlerin sıklığını artırırken miktarını da artırmamak gerekir. Ramazan ayında da sınırlı öğün sayımız olduğu için özellikle sahuru asla atlamamalıyız.

Sahuru atlamamalıyız fakat bu öğünümüzde çok ağır yemeklerden de uzak kalmalıyız. Sahurda protein oranı yüksek olan yiyeceklerden özlellikle peynir, yumurta ,süt , yoğurt veya ayranı tercih etmek proteinlerin kan şekerini dengeleme özelliğinden dolayı gün boyu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda sizi tok tutacaktır.

Özellikle kahvaltı tarzı beslenmek en doğrusudur.

1 bardak süt, 1-2 kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin, domates, salatalık, yeşillik, 1 porsiyon meyve ( 1 orta boy armut veya şeftali veya 1 küçük boy elma 1/8 orta büyüklükte karpuz veya kavun vb) 2-3 ince dilim kepekli ekmek
veya

½ yufkadan 3 yemek kaşığı lorla yapılmış bol sebzeli börek, 2 su bardağı ayran, salata, 1 porsiyon meyve
veya

1 adet haşlanmış yumurta veya 1 yumurtadan yapılmış bol domates biberli menemen (1 tatlı kaşığı yağ ile yapılmış) 2 dilim tam buğday unlu ekmek 5 adet zeytin 1 porsiyon meyve
örnek sahur menüsü olarak hazırlanabilir.
(Herkesin metabolizması farklı olduğu için miktarlar herkes için aynı olmaya bilir.)

İftarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise hızlı bir şekilde yemek yememektir. Çünkü bir çok kişi asıl hatayı bu noktada yapar. İştah merkezi 15 dk sonra uyarılır ve doyum hissi ortaya çıkar. Eğer biz çok hızlı yemeği tüketirsek kendimize bu zamanı vermemiş ve dolayısıyla ihtiyacımızın üzerinde fazla enerji almış oluruz. Sonuç olarak da ; Ramazan boyunca tartıda ilerleyen ibreler ile karşı karşıya kalınır!….

Uzun süre açlıktan sonra kan şekerinizin düşük olması iftarda sizi enerji değeri yüksek besinlere yöneltecektir. Bu noktada sizin yapmanız gereken ise iftarınızı hurmayla açıyorsanız 1-2 adet hurmayla ve su ile açmak daha sonra ise 1 kase çorba içmek olmalıdır. Çorba hem enerji değeri düşük hem midenizde yer kaplayacağı için size daha kolay tokluk sağlayacaktır çorba içtikten sonra yarım saat yemeğe ara vermek çok doğrudur. Uzun süre açlıktan sonra mideye bir anda alınan fazla besinler sizi yemekten hemen sonra çok rahatsız edecektir ( karın ağrısı, reflü, halsizlik vb). Ara vererek ise hem midenizi fazla zorlamamış hem de kendinize doyum hissini sağlayacak zamanı tanımış olacağınız için, daha az besin tüketeceksiniz.

İftarda hafif yemekleri tercih ediniz!!..

İftar menünüzde

1 kase çorbanın ardından özellikle az yağlı sebze yemeği veya ızgara veya fırında veya haşlanma az yağlı et ( tercihen beyaz et) veya 1 tabak kuru baklagil yemeği,1 kase yoğurt, yağsız bol salata 1-2 dilim tam buğday unlu ekmek tüketilebilir.

Kabızlık bu dönemde öğün sayısı çok az olduğu için çok karşılaşılan bir durum eğer böyle bir sorun varsa ve pilav tüketilecekse pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, ara öğünlerde kabuğu ile meyve veya posa değeri yüksek olduğu için 2-3 adet kuru meyve ve bol su tüketilmelidir.

Ramazanın vazgeçilmezi tatlılar iftardan hemen sonra değil de 1-2 saat geçtikten sonra ara öğün olarak tercih edilmeli ve hamurlu ağır tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar seçilmelidir.Fakat ara öğünde en iyi tercih meyve dir. Bu yüzden enerji değeri düşük meyveleri tüketmenizde fayda var.

En önemli diğer bir konu: Su

Ramazanda su tüketimi çok önemlidir. Gün içinde oruçlu olduğumuz için iftar ve sahur arasındaki kısımda en az 2lt su tüketmeye özen gösterin.Su herkesin de bildiği gibi vücudumuzun olmazsa olmazlarından biridir.

Özetle ,
Ramazanda kesinlikle öğün atlmamalıyız.
İçmemiz gereken suyu iftar ve sahur arasında mutlaka tamamlamalıyız.
Posalı olan yiyecekleri tercih etmeliyiz. (kepekli ekmek, sebze yemekleri, bulgur pilavı, kurubaklagillri gibi).
Tatlı tüketmek istersek ara öğün olarak ve hafif tatlıları tercih etmeliyiz
( sütlü ve meyveli olanlar).
Yavaş yavaş yemek yemeliyiz. Ve iftarımıza bir kase çorba içtikten sonra biraz ara verip diğer yiyeceklerimizi bu aradan sonra tüketmemiz daha sağlıklı olacaktır.

Herkese sağlıklı, mutlu, formda nice Ramazan ayları dileğiyle…

Cappadocia Travel Cappadocia Tour Cappadocia Turkey Cappadocia Places To Visit