Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı Kaplıcası:Nevşehir’in kente en uzak ilçelerinden biri olan Kozaklı,Nevşehir-kayseri yolu üzerinde olup,kente uzaklığı yaklaşık 90km dir.Turizm açısından Nevşehir’in diğer ilçelerinden farklı olarak kaplıcaları ve sağlık turizm çeşidi olarak dikkat çeker.
Kozaklı kaplıcalarının Bizans döneminde kullanıldığı sanılmaktadır.Halk sağlığına büyük önem veren Selçuklular döneminde de Hamamorta(ortaköy)köyüne bazı eserler yapılmıştır.
Kozaklı Kaplıcaları  Nevşehir Kozaklı termal   Kozaklı Kaplıcaları tatil

İnsan için en önemli ve değerli konularından biri olan Sağlık hususunda,gün geçtikçe şifa arayanların ve sağlığına hassasiyet gösteren insanların çoğunlukla iç turizmden olmak üzere yerli yabancı turistlerin büyük ilgi ve beğenisini toplamıştır. Tek sorun Yabancı turist ve dış turizm hareketlerinin Kozaklı ilçesini kapsaması ve ilçenin bu Allah vergisi özelliğinin tanıtılmasıdır.Bu şekilde bir defa gelen turistin birçok defa daha gelmek isteyeceği ve çok memnun kalacağı kesindir..Bu da Ekonomi açısından ilçemiz,ilimiz ve bölgeye büyük yararlar sağlayacak olması bu konunun daha da hassasiyetle üzerinde durulması gerektiğini gözler önüne sermektedir.
Kaplıca kapalı,ılıca kelimelerinden türemiş,üstü kapalı su anlamına gelen bir sözcüktür.Kozaklı Sağlık turizmi açısından İç Anadolu Bölgesi ve Tüm Türkiye hatta yurt dışında da tanınan,aranan ve bilinen bir yöremizdir.Birçok Çeşitli Hastalılardan kurtulmak şifa bulmak,dinlenmek isteyenlerin belli sürelerde( günübirlik,haftalık,aylık)gelerek çok modern ve bu alanda tüm hizmetleri tam anlamıyla bulabilecekleri çok güzel tesislerimiz mevcuttur.(oteller,moteller,banyolar,havuzlar vb.)Yer altı derinliklerinden gelen sıcak sular yeryüzüne doğru yükselirlerken,yol boyunca geçtikleri yerlerden bazı maddeleri eriterek içlerine alırlar.Bu madenli sıcak sular bazı hastalıklar için ilaç değerindedir.
Sıcak suların yaz ve kış sıcaklıkları değişmez.kozaklı kaplıcalarında suyun sıcaklığı 93-96 C dereceyi bulmaktadır.Soğuk su kullanılarak banyolarda kullanılmaktadır.Romatizma ve bazı kadın hastalıkları başta olmak üzere uyuz,siyatik,nasır, gibi bir çok hastalıklarda tedavi edip iyileştirici etkileri mevcuttur.Ayrıca su banyoları dışında çamur banyosuda yapılabilir. İlimizdeki kaplıcaların en önemlisi olmakla birlikte ayrıca,sıcak suyuyla ısınan