Nevşehir Turizm

Nevşehir Turizm:
İlimiz yurdumuzun en çok turist çeken Kapadokya bölgesinin merkezindedir. Turizm; alanında ilimiz doğal güzellikler, kültürel zenginlikleri ve coğrafi konumu ile ayrı bir yapıya sahiptir. Turizm alanında ortaya çıkan tüm yeni beklentilere cevap verebilecek potansiyele sahiptir. Çok sayıda yerli ve yabancı turist’ in ziyaret ettiği Nevşehir’ in en önemli üç özelliği doğa, tarih ve kültürdür. Doğal güzelliği milyonlarca yıl önce aktif olan Erciyes, Hasandağı ve çok sayıda volkanların püskürttüğü tüflerin zamanla yağmur, sel ve erozyon gibi doğal etkenler nedeni ile yumuşak kısımların aşınıp sert kısımların kalması sonucu ortaya çıkan mantar, sütun konik ve şapkalı peri bacaları ile doğal kaleler ve derin vadilerdir. Nevşehir, Asur ticaret kolonileri, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her medeniyet kendi izlerini taşıyan eserler bırakmıştır. Doğal mağaralar, antik şehir harabeleri, eski kaleler, kayalara oyulmuş yer altı şehirleri, kaya kiliseleri, camiler, kervan saraylar, kütüphaneler, hamamlar ve eski kent dokusu turistlerin ilgi gösterdiği yapıların başında gelmektedir.
Dünyanın sekizinci harikası olarakta gösterilen Kapadokya bölgemizin giriş ve çıkış kapımızda bulunan ilçelerimizin bölgede kendisine özgü müstesna bir yeri vardır.Ürgüp Derinkuyu Avanos Göreme zelve kaymaklı daha ziyade yabancı turist çekerken Hacıbektaş ilçeside çoğunlukla yerli turist çekmektedir.
Ürgüp temenni tepesi Kılıçarslan türbesi Osmanlı ve Selçuklulardan kalma tarih evler ve afat evleri Yunan evleri içerisinde eski dönem mimarisinin estetik özelliğini taşıyan green haous tipi evlerin en güzel ve özeli asmalı konaktır.Özellikle asmalı konak dizisi ile iç turizmide canlandıran bir sebep olmuştur.Halen yurt içerisinden binlerce insanlar akın akın asmalı konağı ziyaret etmektedirler.Ürgüp gece hayatı renkli ve bol eğlencelidir.
Kaymaklı ve derinkuyu yer altı mağaralarıyla eşsiz ve benzersiz özellikleriyle bütün turistlerin hayranlıklarını uyandırmaktadır.
Avanos Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak kenarında kurulmuş şirin ilçemiz çanak ve çömlekleriyle Dünyadaki yerini almıştır.Kızılırmak üstündeki asmalı sallanan tahta köprü yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.
Göreme jeolojik yapısı kaya oyma evleri ve peribacaları ile acık hava müzesi ile dünyada bir eşi benzerine rastlanmayan doğal güzellikleriyle ve tarihi kiliseleri ile inanç turizminin kalbi olmuştur.Ayrıca zelve ören yerleri de bu anlamda ziyaret edilmesi gereken gözde yerlerimizdendir.
Ortahisar da panaromadan Kapadokya yı Güneşin doğuşu ve batışıyla izlemek harikadır.
Uçhisar kasabası isminden de belli olduğu gibi bölgemizdeki üç ayrı hisardan günümüze kalan en önemlisidir.Özellikle uçhisar kalesinden Kapadokya’nın seyir zevkine doyum olmaz.


Kapadokya bölgemize Dünyanın dört bir tarafından tarih doğa ve inanç turizmi nedeniyle gelen turistler Ürgüp ten şarap içmeden Kapadokya’yı balonla seyretmeden Avanos cheez galip in çanak çömlek atölyesinden hediye almadan ve guiness rekorlar kitabına geçen milyonlara aşkın saç koleksiyonunu ve Dünya mitolojisini görmeden,Türk el sanatlarının eşsiz güzelliğindeki halı ve kilimlerinden almadan son olarak oniks taşı ile bezenmiş hediyelerden almadan yapamazlar.