Acıgöl Genel Bilgileri

Acıgöl’ün tarihi Nevsehir ilinin tarihi ile aynıdır. Çünkü Nevsehir’e 20 km uzaklıkta oldugu için bir fark yok sayılır. Nevsehir ve çevresinde yapılan kazılarda çıkan sonuçlara bakıldığında M.Ö. 3000 yıllarında bile insanların yasadıkları, uygarlıkların kuruldugu anlasılmaktadır. Hatta Hitit egemenliği altğndaki bu topraklarda yerli topluluklar yasamıştır.
M.Ö. 1800-2000 yılları arasında bu bölgede; Hititler Frigyalılar ve Lidyalılar arasında bu topraklar el değiştirmistir. Daha sonra ise Büyük Iskenderin bu bölgeyi Roma Imp. içine katmasıdır
Hristiyanlığın Anadolu’yu etkilemeye basladığı sıralarda, aşırı hristiyan sempatizanlar buralarda yasayan halka baskı ve zulüm yapmaya baslamışlardır. Buradaki halkın çoğu baskı ve zulümden kaçmak için yer altı şehirleri yaparak, tüneller açarak ve mağaralarda gizli yerler açarak saklanmışlardır. Hristiyan olan halkın çoğu buralarda ibadet yapmak için ikonlar çizmisler, kiliseler yapmışlar ve ibadetlerine devam etmişlerdir. Roma Imparotoru Konstantin 330 yılında Hristiyanlığın yayılmasını serbest bırakınca bölge halkı tamamen hristiyanlaşmıştır. Halk hristiyan olarak yaşamaya baslamıştır. Roma Imparatorluğu ikiye bölününce Anadolu Dğgu Roma Imp. yani Bizansların eline geçti. Daha sonra 7.yy İran Sasanileri’nin baskınlarına uğramışlarsa da tekrar Bizans egemenliği altında kalmışlardır.
İslam dininin yayılmaya başladığı yıllarda Bizanslılarla müslüman Araplar 8. ve 9. yy lardan baslayarak 300 yıl süreyle bu bölgede egemen oldular. Yukarıda da belirtildiği gibi bu bölgedeki halkın çeşitli isgal ve istilalar altında kaldıklarında kurdukları yer alti şehirlerine sığınarak sürgü taslarnın kapatarak buralarda saklanmışlardir. Bu sözünü ettigimiz yer altı şehri Acıgöl merkezinin kurulduğu yerin altı olup, büyüklü küçüklü sığınağa benzeyen eski barınma yerleri vardır. Su andaki yer altı şehrinin bir kısmı açılmıs ancak, daha açılmayan bölümleri vardır. Yer altı şehrine Acıgöl ilçesinden girip Yuva köyü yolundaki kaleye kadar Aksaray yolundaki Acıgöl’e 7 km uzaklıktaki iğdeli ye kadar hatta Karapınar kasabasına kadar geçitlerin uzandığı belirtilmektedir. Yer altı şehirlerinin çoğu çesitli afetler sonucunda toprakla kapandığından geçitler kullanılmamakta ve harabe halindedir.
Acıgöl’e bağlı Tatlarin Kasabasında görmeye değer yeraltı şehri vardır. Karacaören köyü yakınlarında da çesitli mağaraların bulunduğu söylenmektedir, ancak suan harabe halindedir. Yine Ağıllı köyü, Kurugöl kasabası, Topaç köyü, Yuva köyü ve Kozluca köylerinde de çesitli mağaraların olduğu söylenmektedir, fakat harabe halindedir.
1071 Malazgirt savaşında Türk ordusu büyük bir zafer kazanınca, Anadolu’ya öncü birlikler ve kesif birlikleri yollamıştır. Bu kesif birlikleri Anadolu’nun yerleşim merkezlerini, iklim ve bitki örtüsünü ve halkın yaşayışlarını incelemişlerdir. Alparslan’in degerli komutanlarından Afsin Bey ve diğer Türk beyleri komutanları, Bizansın vergi yükünden ve baskısında bıkan halkın ne kadar sıkıntı içinde olduklarını anlayıp onların gönüllerini feth edip, onları kazanmak için Anadolu’ya, manevi mimarlar dediğimiz söylediğini yasayan her hal ve davranışıyla halka örnek olan ilim adamlarını dervişleri gönderdiler. Eğer böyle yapılmamış olsaydı kocaman Anadolu’yu kuvvetle almak mümkün olmazdı herhalde. İste bu kişilerden biride Haci Bektas-i Veli‘dir. Böylelikle Oğuz Beyleri Anadolu’nun yerleşimine uygun yerlerine yerleşmislerdir.
Böylece köyler, kasabalar ve şehirler kurmuslardır. Bundan sonra hristiyan halkla yan yana beraber yaşadılar. Böylece Müslümanların nüfusu günden güne arttı. Yukarıda anlatıldığı gibi Anadolu’nun Türkleşmesi zorla değil, tam bir gönül işbirliği ile gerçekleşmistir.
Anadolu Selçuklu devleti zayıfladi ve yıkıldı. Bölgeye Karamanoğulları ve Dulkadiroğullari hakim oldular. Yavuz Sultan Selim 1515’te Mısır Memlukları’nın üzerine giderken bu bölgeyi de Osmanlı İmparatorluğuna kattı.
Acıgöl, oğuzların Kaçar boyundan olan Horasan Erenlerinden Piri Bey tarafından 1525 yılında kurulmustur. Konya ilinin sınırları içinde olan Isıklar yaylasında dergah açan Horasan erenlerinden Hıdır Isık isimli Türkmen Dervişinin soyunda gelen Piri Bey ve Obası Acıgöl’e ilk yerleşenlerdendir. Günümüzde Hıdırlılar diye bilinen sülale Piri Bey’in torunlarındandır. Yine günümüzde Acıgöl de soyadı Karaman olan birçok kimse vardır.Rivayete göre bu bölgede Karamanoğulları hakim iken bu insanların dedelerini bugünkü Karaman ilinde buraya getirerek iskan ettirmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti kurulup soyadı kanunu çıkınca soyadlarını belirtmek için Karaman soyadını aldılar. Yine veziroğulları olarak bilinen sülale de Dağmat İbrahim Paşa’nın bu bölgede doğup büyüdükten sonra Osmanlı İmparatorluğunun baskenti olan Istanbul’a giderek padişah 3. Ahmet’in kızı olan Fatma Sultanı alarak onun damadı olmustur. Padişah damadı olan Ibrahim Paşayi vezir yaparak sarayda görev almasını sağlamıstır. Bu döneme Lale Devri denir. Iste Damat Ibrahim Paşanın buradaki akrabalarından biri de Acıgöl’e yerleştiğinden bir rivayete göre Veziroğullar diye anılırlar.
Acıgöl 1870 yılında Kırşehir sancağına, 1902 yılında Ankara iline bağlanarak sancaklardan biri oldu. Kurtulus savası baslamadan Niğde Mutasarrıflığı içinde yer alarak kongrelere delege göndermistir. 5 Eylül 1919 Sivas Kongresine bu bölgeden Dellal Zade Osman Bey temsilci olarak gönderilmiştir. Cumhuriyet kurulduktan sonra Niğde il durumuna getirildi. Acıgöl’ün bağlı bulunduğu Nevsehir 6429 sayılı kanunla ve TBMM kararıyla il haline getirilmiştir. Bu duruma göre Kırsehir’e bağlı bulunan Hacıbektaş ve Avanos ilçeleri Kayseri’ye bağlı bulunan Ürgüp ilçesi ve Niğde’ye bağlı bulunan Gülşehir ilçesi Nevsehir’e bağlanmistir.1960 yılında eski adı Melengübü olan Derinkuyu ilçe oldu. 1953 yılına kadar mütevazi bir köydü. Bu tarihte Belediyelik olarak Nevşehir’e bağli bir kasaba olarak kaldı.
4 temmuz 1987 yılında 19507 sayılı Resmi Gazetede ilan edilerek yurdumuzdaki bazı diğer kasabaların ilçe olduğu gibi TBMM kararıyla ilçe oldu. Bu duruma göre Acigöl Nevsehir’in 7. ilçesidir. 1987 yılında oldu ama resmi daireler ve kaymakamlık Agustos 1988 yılından itibaren fiilen göreve başlamıştır.
İlçenin Kasabaları : İnallı, Karapınar, Kurugöl ve Tatlarin’dir
İlçenin Köyleri : Ağıllı. Bağlıca, Çullar, Karacaören, Kozluca, Tepeköy, Topaç ve Yuvadır.
İlçenin Mahalleleri: Bahçeli Mah., Cumhuriyet Mah., Çayırli Mah. Ve Yukaı Mahalleleridir.

{lang: ‘tr’}
bradley walsh leaves twitter in hysterics after ‘drunk’ appearance on sunday brunchAs part of the process for wholesale jerseys china the broadcast incentive auction, we filed an application to potentially participate as a bidder for Wholesale Jerseys those spectrum assets. Because of the FCC’s anti collusion rules, we’re not able to discuss what, if any, spectrum resources we may intend to bid on and we will not be answering any questions about the incentive auction during today’s call. So I’m going to show you. oakley outlet What you want to do, start with your hands about shoulder width apart and you come down and if you can do these every day anywhere between 45 and 50 every morning when you roll out of bed, this is what you do. Too many to count. If you’ve never heard about and/or purchased a toy featuring a jet pack, you are from the 1800s.. Tainted sprinter Marion Jones faced accusations of consuming performance enhancing drugs since early in her career, but managed to dodge them every time, until she ultimately confessed of taking performance enhancers before the Sydney Olympics in 2000. She was oakley outlet held guilty lying to federal agents in the steroid investigation case, and sentenced to six months in jail.. Engorgement, or a feeling of heavy fullness in the breasts that can be very painful, is common several days after delivery, but Borders said a lot of women don’t know to expect oakley sunglasses outlet it because no one talks to them about it. Having a game plan in place can help curb the pain and keep women from throwing in the towel when they’re sore and freaked out.. “Seeing her dressed you’d have taken her for thin, but she wasn’t in the least. In fact if anything she was on the fleshy side. Now this is not a really great quality tent or anything like that, but it goes together extremely easy. These are fiberglass poles, not the best in the cheap football jerseys china material market, but they certainly work real well. Hard Knocks, which hasn’t lacked for participants since it cheap oakleys became an annual summer staple in 2007, certainly paints a picture of a league with a real genuine aversion to media attention. Nothing says “this league needs privacy” like roving cameras on the practice field, in the locker rooms and even in the offices of numerous coaches.. Two questions come to mind after watching this ending: A) How did the lions survive in the deserted wasteland without food after Scar died? It didn’t turn back to normal overnight; and B) What happened to all the hyenas? There were hundreds of them, and they’re the only animals who don’t show up in the epilogue or the sequels. As it turns out, these two things are related..
{lang: 'tr'}
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Mart 2011, 11:09 tarihinde ACIGÖL kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.457 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Kasva Bilişim
NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ

NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ...

SU VE KANALİZASYON SERVİSİ 2496 ARIZAYA MÜDAHALE ETTİ Nevşehir Belediyesi Elektrik, Elektronik... [Devamı]
2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ...

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ VE SOSYAL BİRİMLERE KAVUŞUYOR Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nde... [Devamı]
Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir’in 4 mahallesinde çeşitli nedenlerle bozulan yolların yeniden yapım çalışmalarına... [Devamı]
Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Ku...

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs Nevşehir’de örgün eğitimin en temel kurumlarından... [Devamı]
NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI

NEVŞEHİR’DE YABANCI EVLİLİKLER REKOR KI...

NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI Nevşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından... [Devamı]
NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ Nevşehir ve civarının yaklaşık M.Ö.5000 senelik bir tarihi geçmişi... [Devamı]
Nevşehir Basın Toplantısı Hasan Ünver

Nevşehir Basın Toplantısı Hasan Ünver...

“NEVŞEHİR SEVGİMİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ” “YATIRIMLARIMIZI BUGÜN İÇİN... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Sitemizi Beğendiniz Mi?
Gayet Başarılı
İyi
Kötü
NEVŞEHİR
Yazarlarımız
Yorumlar
radyo dinle kim