Gülşehir in Önemli Turizm Atağı

Gülşehir Çalışanlar Mahallesinde bulunan Aziz Dimitrius Kilisesininde bakım ve onarım çalışmalarına hız verildi.

Gülşehir Çalışanlar Mahallesinde bulunan Aziz Dimitrius Kilisesinin, bu yıl geleceği tahmin edilen 5-6 bin ziyaretçi için bakım ve onarım çalışmalarına hız verildi.

Geçtiğimiz yaz I. Bartholomeos ve Patriklerin Gülşehir’e gelerek Aziz Dimitrius Kilisesini ziyaret etmesiyle birlikte, ziyaretçi sayısında büyük artış olan kiliseye I. Bartholomeos’un bu yıl tekrar gelecek olması nedeniyle kilise içinde ve dışında bir takım çalışmalar yapılacak.

Cumhuriyet döneminden sonra çeşitli amaçlar için kullanılan Kilise de yapılan bazı değişikliklerin eski hale dönüştürülmesi için çalışmalar başlatan Başkanımız Mustafa DURSUN, Nevşehir Müze Müdürü Murat GÜLYAZ ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Mevlüt COŞKUN ile birlikte kiliseyi gezerek yapılacak ve yapılamayacak çalışmalar hakkında fikir birliğine vardılar. Kilise içinde yapılacak düzenlemelerin kuruldan onay alması halinde Mayıs ayına kadar misafirlerini ağırlayacak şekilde hazır hale getirilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Mustafa DURSUN, Bu çalışmaların kapsamlı bir restorasyon olmadığını, kilisenin yapılışındaki fiziki yapıya dokunmadan yağmur sularının kesilmesi, iç ve dış duvardaki yazıların kaldırılması, çevre düzenlemesi gibi yapıya zarar vermeden, başta koruma amaçlı çalışmalar yürüttüklerini, bu çalışmaları Nevşehir Müze Müdürü ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü ile birlikte değerlendirip kurulunda onayını alarak çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Asıl restorasyon için de çalışmalarının sürdüğünü belirten DURSUN ‘’ İlk olarak kilisenin Belediyemize tahsisini istedik. Tüm görüşmeler tamam. Yaklaşık 20 gün sonra kilisenin tahsisi yapılacak. Yunanistan ziyaretimde kendilerine somut bir proje sunmamız halinde yapacakları destek garantisinin ardından Turizm Bakanlığı ve Turizm Bakanımız ile bizzat görüşerek sorunlarımızı dike getirdik. Bakanımızdan da destek sözü alarak proje hazırlıklarına başladık. İyi bir proje ile kiliseyi restore ettirip, Kapadokya Bölgesi’nde ender bulunan taş yapıt kiliselerden biri olan, bu sebeple de turistler için büyük önem taşıyan Aziz Dimitrius Kilisesi ile ilçemize turist akışı sağlamayı hedefliyoruz’’ dedi.

Kilisenin yanı sıra başta Açıksaray olmak üzere bir dizi çalışmalar başlattıklarını belirten DURSUN, ‘’Gülşehir doğal varlıklar bakımından bölgenin en zengin alanlara sahip olmasına rağmen, yıllardır bu konuda yatırımların yapılmaması neticesinde adını duyuramamış, dolayısı ile bu sektörden ilçemiz fayda görmemiş. Biz bu konuda sağlam temeller atıyoruz. Var olan değerlerimizi tanıtarak ilk olumlu tepkileri aldık. Turizm yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardık.Gülşehir de turistik tesislerin yapılması hiç uzak değil’’ dedi.
Kaynak : Gülşehir Medya

Yayım tarihi
GÜLŞEHİR olarak sınıflandırılmış