JİTEM’in kadrolu papazından itirafları

JİTEM’in kadrolu papazından itirafları haberi Ergenekon operasyonlarının

Ergenekon soruşturmasında ‘Zirve dalgasının’ başlamasını sağlayan gizli tanık Deniz Uygar, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı Ülger başkanlığında, “misyonerlik çalıştayı” düzenlediklerini söyledi. Ülger, “Misyonerlere gözdağı verme talimatı üst düzey komutanlardan geldi” dedi.

Ergenekon operasyonlarının “Zirve Dalgası”nda gizli tanık olan Deniz Uygar’ın eski papaz olduğu ve Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele’den (JİTEM) düzenli olarak para aldığı ortaya çıktı.

“Gelen emirle Hıristiyan oldum. Tasfiye amaçlı misyonerlerin arasına sızdım baş papazlığa kadar yükseldim. 2005’te gelen emirle yine Müslüman oldum” diyen gizli tanık Deniz Uygar’a, JİTEM’den yapıldığı iddia edilen ödemelere ait makbuz ve kasa ödeme kayıtlarına SABAH ulaştı. Makbuzlarda Malatya Jandarma İstihbarat Binbaşı Haydar Yeşil ve Jandarma Kıdemli Başçavuş Adil Akçay’ın imzaları bulunuyor.

SAVCI ÖZ’E İFADE VERDİ

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Malatya’daki Zirve Yayınevi Katliamı dosyasına el koyunca Deniz Uygar kod adı verilen gizli tanığın ifadesini aldı. 24 Aralık 2010 ve 28 Aralık 2010 tarihlerinde Zekeriya Öz’e iki kez ifade veren gizli tanık bu ifadelerin yanı sıra şimdiye kadar ortaya hiç çıkmamış belgeleri de savcı Öz’e verdi. Gizli tanık Uygar, Savcı Öz’e verdiği ifadesinde şunları anlattı: “Uzman çavuş olarak görev yaparken 1993’de Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki TUSHAD’a (Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi) bağlı olarak, likidasyon (tasfiye) amaçlı misyonerlerin arasına sızarak Baş papazlığa kadar yükseldim. 2005’te gelen emirle tekrar Müslüman oldum. Verilen görev üzerine misyonerlik karşıtı röportajlar, konferanslar verdim. Kitap yazmam konusunda da ayrıca görevler aldım”

ZİRVE ÇALIŞTAYI

Gizli tanık Uygar, talimatla 2006’da dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı Mehmet Ülger’in başkanlığında, İstihbarat Şube Başkanı Binbaşı Haydar Yeşil ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat ile birlikte bir misyonerlik çalıştayı başlattıklarını söyledi. Çalıştayda Türkiye’deki misyonerlik faaliyetlerinin önlenmesi ve misyonerlere gözdağı vermek amacıyla üst düzey komutanlardan talimat geldiğini savunan Uygar, “Zirve Yayınevi çalışanları Necati Aydın, Thilman Geske, Uğur Yüksel’e yönelik bir korkutma eylemi yapma kararı alındı. Emre Günaydın ve arkadaşları hakkında hazırlanan bilgiler değerlendirildi. Günaydın’ın eylemi gerçekleştirmesi için psikolojik olarak hazırladı. Hazırlamak için Ruhi Abat ve Sevgi Erenerol Malatya’da misyonerlik konferansları verdi” dedi. Ayrıca, Albay Mehmet Ülger’in misyoner faaliyetleri hakkında Kayseri’de bir brifing verdiğini söyleyen gizli tanık Deniz Uygar “Bu brifingten 1,5 ay sonra Malatya Zirve Yayınevi cinayeti gerçekleşti. Ruhi Abat beni aradı ‘Şerefsizlere vur dedik, öldürmüşler’ dedi” şeklinde ifade verdi. Çalışmanın çok gizli tutulmasından dolayı kod isimler aldıklarını söyleyen gizli tanık Deniz Uygar, “Albay Mehmet Ülger ‘Ercüment Ağa’ ve ‘Cenk’, Binbaşı Haydar Yeşil ‘Halil’, akademisyen Ruhi Abat ‘Zahit’ ve ‘Hoca’, ben ise ‘Hamit’ kod ismini kullandık. Ayrıca bana verilen kod numarası da 2594326 idi. Bana yapılan ödemeler de zaten belirtmiş olduğum kod numarasıyla yapılıyordu” dedi.

İşte Uygar’a ödemelerin belgeleri

Gizli tanık Deniz Uygar’a JİTEM’den yapıldığı ileri sürülen ödemelerin makbuz ve kasa ödeme kayıtlarına SABAH ulaştı. “Ödeme Fişi” başlıklı makbuzlarda çeşitli zamanlarda 300 ila 1000 YTL yapıldığı görülüyor. Makbuzların altında ‘alan’ kısmında ‘2594326’ kodu ve imza yer alırken, ‘veren’ kısmında Jandarma İstihbarat Binbaşı Haydar Yeşil’in adı ve imzası, ‘hazır bulunan’ kısmında ise Jandarma Kıdemli Başçavuş Adil Akçay’ın adı ve imzası bulunuyor. Makbuzların ‘açıklama’ kısmında ise her makbuzda farklı bilgiler yer alıyor. 1 Ocak 2008 tarihli makbuzun ‘açıklama’ kısmında yer alan bilgi şöyle: “Malatya ve diğer illerdeki misyonerlik faaliyetlerinin takibi, taktik ve tekniklerini öğrenmesi için 2594326 nolu haber elemanına 600 YTL verilmiştir.” Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün incelemeye aldığı ‘Kasa Ödeme Defteri’ kayıtlarında ise gizli tanık Deniz Uygar’a çeşitli tarihlerde ve meblağlarda yapılan ödemelerin tutanakları bulunuyor. Bu kayıtlara göre 1 sıra no’lu 900 YTL tutarındaki ödemenin tarihi 22 Mart 2007. Bu ilk ödemenin tarihi Zirve Yayınevi katliamından bir ay öncesine rastlıyor. SABAH’ın ulaşabildiği belgelerdeki 12 sıra no’lu 800 YTL tutarındaki ödemenin tarihi ise 17 Haziran 2008. Ödemelerin tutarları 300 ila 1000 YTL arasında değişiyor. ‘Hangi Hizmet Karşılığı Ödendiği’ hanesinde ise genel olarak “Malatya ve diğer illerdeki misyonerlik faaliyetlerinin takibi…” ifadesi yer alıyor.

“1999’dan sonra TUSHAD yok”

Savcı Zekeriya Öz, TUSHAD’ı Genelkurmay’a sordu. 17 Ocak 2011’de gelen cevapta “1999 yılından sonra bünyelerinde bu isimde bir kuruluşun bulunmadığı” belirtildi. Gizli tanık Deniz Uygar da TUSHAD’da 1993 yılında göreve başladığını söyledi.

SABAH

{lang: ‘tr’}
But what’s being called deflate gate has prompted questions about whether New England cheated. Here are some opinions from Boston.. Injuries fueled the woes of the O line last season, but at cheap nfl jerseys least Brady clobbered in taking more than 20 hits during the AFC title game at Denver was able to sometimes cover for his spotty protection with quick releases and fast tempo in getting off plays. Now, with just one starter (right tackle Marcus Cannon) back in the same spot from the playoff loss, it could be real shaky for the third year QB making his first start. 4. Wasn’t Cheap Jerseys fond of the restraints cheap oakleys sunglasses placed on his guitar making in Germany, so in 1833 he moved to New York City and opened a store on cheap oakleys Hudson Street (Lower West Side). Minsky and his wife Gloria, a pediatrician, enjoyed a partnership that began with their marriage in 1952. Gloria recalled her first conversation with Marvin: “He said he wanted to know about how the brain worked. 5:30pm. Susie’s next caller is a teenage girl living in Clearwater, FL who says her boyfriend has been making her have sex with his friends for money. Canyon de Chelly National MonumentSome call this “The Other Grand Canyon,” and for a very good reason. This canyon is located in Chinle, Arizona, and the thing that makes this canyon great is that it is free to enter. We’re just down and we’re up, heavy, heavy weights but low reps, that’s a big deal. You don’t even have to do the weights if you don’t want to, sitting down, lifting up. Rex and John made significant contributions to the team, and they have my appreciation and gratitude for their efforts and commitment, Jets owner Woody Johnson said in a statement. The years, Rex brought the Jets a bold confidence and fake oakleys outlet a couple of great Cheap nfl jerseys postseason runs, which all of us will remember. This also is a reason for the huge difference in the number of spectators as well as the revenue generated. More people watch football matches since they are not on everyday. MCMANUS: Well, you know, it wasn’t just the suspensions and the potential lifetime ban for a second offense. But it’s a whole raft of measures. “He tried to keep his professional life different from his social life and his family life. He never really talked to me about playing in the NFL,” Ian said. 3. Joe Louis: The Brown Bomber holds the record for the most defenses of any world title in any division with 25. NEIL ASHTON: Perhaps the cheap jerseys wholesale most worrying aspect of Lynsey Hipgrave’s brush with Twitter this week is that the BT Sport presenter should have some regrets about highlighting the sexist abuse polluting her timeline. Hipgrave’s only crime was to have a view on Lionel Messi’s penalty last Sunday, just one of several hundred thousand tweets after he rolled the ball into the path of Luis Suarez at the Nou Camp.

Nevsehir50.com

{lang: 'tr'}
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Mart 2011, 11:25 tarihinde TÜRKİYE kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 3.662 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
Kasva Bilişim
NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ

NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ...

SU VE KANALİZASYON SERVİSİ 2496 ARIZAYA MÜDAHALE ETTİ Nevşehir Belediyesi Elektrik, Elektronik... [Devamı]
2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ...

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ VE SOSYAL BİRİMLERE KAVUŞUYOR Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nde... [Devamı]
Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir’in 4 mahallesinde çeşitli nedenlerle bozulan yolların yeniden yapım çalışmalarına... [Devamı]
Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Ku...

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs Nevşehir’de örgün eğitimin en temel kurumlarından... [Devamı]
NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI

NEVŞEHİR’DE YABANCI EVLİLİKLER REKOR KI...

NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI Nevşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından... [Devamı]
NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ Nevşehir ve civarının yaklaşık M.Ö.5000 senelik bir tarihi geçmişi... [Devamı]
Nevşehir Basın Toplantısı Hasan Ünver

Nevşehir Basın Toplantısı Hasan Ünver...

“NEVŞEHİR SEVGİMİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ” “YATIRIMLARIMIZI BUGÜN İÇİN... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
Sitemizi Beğendiniz Mi?
Gayet Başarılı
İyi
Kötü
NEVŞEHİR
Yazarlarımız
Yorumlar
radyo dinle kim