Nükleer santral kurulacak yere ‘Japonya ayarı’

Nükleer santral kurulacak yere ‘Japonya ayarı’ haberi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’daki depremin ardından başlayan nükleer santral yeriyle ilgili açıklamada bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’daki depremin ardından başlayan nükleer santral yeriyle ilgili açıklamada bulundu. Mersin Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak santrale ilişkin fay hatlarının tekrar kontrolden geçirileceğini söyleyen Yıldız, “En sıhhatli en emniyetli yer tespit edilecek. Türkiye’nin en sağlam yapılarından olacak.” dedi.

Lüksenburg Veliaht Prensi Guillaume’yi Bakanlıkta kabul etti. Görüşme öncesi basının karşısına çıkan ikili soruları cevapladı. Libya’da yaşanan sıkıntıyla ilgili soruya Lüksemburg Veliaht Prensi, “Kuzey Afrika ve Körfez bölgesinde yarını belirlemek zor. Japonya’daki olaylardan sonra nükleer santrallerin inşa etme konusunda durdurma kararı alırsa yenilenebilir enerji alternatif olabilir. Yine biz petrol ve gaza dönmüş olacağız. Burada Türkiye’nin rolü transit ve kaynak tedarikçisi olarak da rolünün artacağı kanaatindeyim.” cevabını verdi.

Libya’daki operasyonun benzin fiyatlarını nasıl etkileyeceği yönündeki soruya Bakan Yıldız, “Libya’daki hareketlilik arz güvenliğiyle alakalı sıkıntı doğurmadığını görüyoruz. Bir takım spekülasyonlar sonucunda bu hareketleniyor. Ama kısa sürede bu çözülecek.” cevabını verdi. Siyasi istikrarsızlıktan en fazla enerji sektörünün etkilendiğini kaydeden Yıldız, “O ülkenin siyasi istikrarı özellikle enerji sektörünün sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Ben Libya’daki olayların biran önce stabil hale dönmesini ümit ediyorum.” dedi.

Nükleer santrallerin Japonya ile devam edip etmeyeceği sorusuna Yıldız, “Japonya Mart sonuna kadar kendilerinden cevap beklemiyoruz. Çünkü sıkıntılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Akkuyu ve Sinop’un nükleer santral kurulumu konusunda yanlış olduğu yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Yıldız, “Depremle alakalı fay hatları tekrar kontrolden geçirilecek. Akkuyu, Sipon olmaz diyenler isim söylemiyorlar. Biz oraların emniyetiyle alakalı kontroller yapacağız. Yer seçimiyle alakalı en fazla itinayı gösteren biziz. Rüzgar, nem, deniz, sismik hareketlerle alakalı parametreleri gözden geçireceğiz. Buna siyaset karar vermeyecek teknik çalışmalar karar verecek. En sıhhatli en emniyetli yer tespit edilecek. Türkiye’nin en sağlam yapılarından olacak.” dedi.

 

CİHAN

Yayım tarihi
TÜRKİYE olarak sınıflandırılmış