Nükleer santral kurulacak yere ‘Japonya ayarı’

Nükleer santral kurulacak yere ‘Japonya ayarı’ haberi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’daki depremin ardından başlayan nükleer santral yeriyle ilgili açıklamada bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya’daki depremin ardından başlayan nükleer santral yeriyle ilgili açıklamada bulundu. Mersin Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak santrale ilişkin fay hatlarının tekrar kontrolden geçirileceğini söyleyen Yıldız, “En sıhhatli en emniyetli yer tespit edilecek. Türkiye’nin en sağlam yapılarından olacak.” dedi.

Lüksenburg Veliaht Prensi Guillaume’yi Bakanlıkta kabul etti. Görüşme öncesi basının karşısına çıkan ikili soruları cevapladı. Libya’da yaşanan sıkıntıyla ilgili soruya Lüksemburg Veliaht Prensi, “Kuzey Afrika ve Körfez bölgesinde yarını belirlemek zor. Japonya’daki olaylardan sonra nükleer santrallerin inşa etme konusunda durdurma kararı alırsa yenilenebilir enerji alternatif olabilir. Yine biz petrol ve gaza dönmüş olacağız. Burada Türkiye’nin rolü transit ve kaynak tedarikçisi olarak da rolünün artacağı kanaatindeyim.” cevabını verdi.

Libya’daki operasyonun benzin fiyatlarını nasıl etkileyeceği yönündeki soruya Bakan Yıldız, “Libya’daki hareketlilik arz güvenliğiyle alakalı sıkıntı doğurmadığını görüyoruz. Bir takım spekülasyonlar sonucunda bu hareketleniyor. Ama kısa sürede bu çözülecek.” cevabını verdi. Siyasi istikrarsızlıktan en fazla enerji sektörünün etkilendiğini kaydeden Yıldız, “O ülkenin siyasi istikrarı özellikle enerji sektörünün sürdürülebilirliği açısından son derece önemli. Ben Libya’daki olayların biran önce stabil hale dönmesini ümit ediyorum.” dedi.

Nükleer santrallerin Japonya ile devam edip etmeyeceği sorusuna Yıldız, “Japonya Mart sonuna kadar kendilerinden cevap beklemiyoruz. Çünkü sıkıntılarına yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Akkuyu ve Sinop’un nükleer santral kurulumu konusunda yanlış olduğu yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Yıldız, “Depremle alakalı fay hatları tekrar kontrolden geçirilecek. Akkuyu, Sipon olmaz diyenler isim söylemiyorlar. Biz oraların emniyetiyle alakalı kontroller yapacağız. Yer seçimiyle alakalı en fazla itinayı gösteren biziz. Rüzgar, nem, deniz, sismik hareketlerle alakalı parametreleri gözden geçireceğiz. Buna siyaset karar vermeyecek teknik çalışmalar karar verecek. En sıhhatli en emniyetli yer tespit edilecek. Türkiye’nin en sağlam yapılarından olacak.” dedi.

 

CİHAN

Nevsehir50.com

{lang: 'tr'}
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Mart 2011, 11:25 tarihinde TÜRKİYE kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 6.628 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
Kasva Bilişim
Göreme’nin Keyifli Mekânları

Göreme’nin Keyifli Mekânları...

Dünyanın birçok ülkesinden insanı bir araya getirebilen, aynı zaman kendi vatandaşlarını da... [Devamı]
NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ

NEVŞEHİR SU VE KANALİZASYON SERVİSİ...

SU VE KANALİZASYON SERVİSİ 2496 ARIZAYA MÜDAHALE ETTİ Nevşehir Belediyesi Elektrik, Elektronik... [Devamı]
2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ...

2000 EVLER MAHALLESİ PAZARYERİ VE SOSYAL BİRİMLERE KAVUŞUYOR Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nde... [Devamı]
Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir Bozuk Yollar

Nevşehir’in 4 mahallesinde çeşitli nedenlerle bozulan yolların yeniden yapım çalışmalarına... [Devamı]
Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Ku...

Nevşehir Kapem’de, 8 bin Kişiye Kurs Nevşehir’de örgün eğitimin en temel kurumlarından biri... [Devamı]
NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI

NEVŞEHİR’DE YABANCI EVLİLİKLER REKOR KI...

NEVŞEHİR’DE  YABANCI EVLİLİKLER REKOR KIRDI Nevşehir Belediyesi Evlendirme Memurluğu tarafından... [Devamı]
NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ

NEVŞEHİR’İN TARİHİ Nevşehir ve civarının yaklaşık M.Ö.5000 senelik bir tarihi geçmişi... [Devamı]
Popüler Haberler


Anket
NEVŞEHİR
Yazarlarımız
Yorumlar
radyo dinle kim