Askeri savcılara Balyoz soruşturması

Askeri savcılara Balyoz soruşturması haberi 1. Ordu Başsavcısı Albay Bülent Münger ve 4 askeri yargı mensubunun ‘Balyoz itirafları’nın yer aldığı ses kaydını kimin sızdırdığını bulmak için soruşturma açıldı. Teftiş heyeti, askeri savcı ve hakimler ile sivil memurların ifadesini aldı.

‘Balyoz itirafları’nın yer aldığı ses kaydını kimin sızdırdığını bulmak için soruşturma açıldı. Teftiş heyetinin Başsavcı Münger’e “İçerik önemli değil biz sızdıranların peşindeyiz” dediği öğrenildi.

Birinci Ordu Başsavcısı Albay Bülent Münger ve 4 askeri hukukçunun ‘Balyoz’ itiraflarının yer aldığı ses kaydıyla ilgili ilginç gelişme yaşandı. Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın geçen haftaki duruşmada sorgulanmasını istediği Başsavcı Münger için harekete geçildi. Münger’in ‘montaj’ savunması yaptığı ses kaydını kimin sızdırdığının tespiti için soruşturma açıldığı öğrenildi. Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklunun oluşturulmasında etkin olduğu öne sürülen teftiş heyetinin 1. Ordu’da görevli tüm askeri savcı ve hakimler ile sivil memurların ifadesini aldığı belirtildi.

İstihbaratçılar görevde

Teftiş heyetinde yer alan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Hakim Albay Kemal Uygur ile askeri hakimler Mehmet Fidan ile Mutlu Değirmenci’nin 1. Ordu’ya gelerek ‘konuşmaları kimin sızdırdığının’ bulunmasına dair araştırma yaptığı kaydedildi. Teftiş heyetinin çalışmalarını 1. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Muharrem Yavaş’ın koordine ettiği ifade edilirken, 1. Ordu’daki tüm muhabereci ve istihbaratçı personelin de ekibe yardım ederek sızmayı bulmaya çalıştıkları aktarıldı.

Tüm adli personel şüpheli

Ankara’dan gönderilen heyetin Başsavcı Münger’e “İçerik önemli değil biz sızdıranların peşindeyiz” dediği öne sürülürken, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun da soruşturmayı takip ettiği öğrenildi. 1. Ordu’daki tüm adli personelin ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alındığı kaydedildi. ‘Sızdırma soruşturmasıyla ortaya çıkan tablonun üst amirlerinin baskısı altında tutulan askeri yargının bağımsızlığını da tartışmalı hale getirdiğine dikkat çekildi. Ses kaydı geçtiğimiz hafta Balyoz duruşmasında da gündeme gelmiş, Münger’in duruşmaya çağrılmasını talep eden Doğan, internetteki ses kaydım hatırlatarak, “Bu, birileri hakkında dedikodu yapıldığını gösteriyor. Kendisinin sorguya çekilmesini istiyorum” demişti. Çubuklu: Heyete bir etkim yok Teftiş heyetinin oluşumunda etkili olduğu iddiasına ilişki BUGÜN’e konuşan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, böyle bir soruşturma talimatı verme yetkisinin olmadığını kaydetti. Askeri hakim ve savcılar hakkında yürütülen soruşturmaların 357 Sayılı Askeri Hakimler Kanununu gereğince Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılabildiğini aktaran Çubuklu, “Bizim o konuda hiçbir yetkimiz yok. Dolayısıyla benim teftiş heyeti kurmak veya birilerine görev vermem kanunen mümkün değil yapmam da mümkün değil” dedi.

‘Aysbergin görünen yüzü’

Münger ile 4 askeri hukukçu arasında geçen konuşmaların yer aldığı ses kaydında Balyoz konuşmaların yer aldığı ses kaydında Balyoz Darbe Planı doğrulanmıştı. Planın ‘darbe’ çalışması olduğunu ortaya çıkaran Askeri Bilirkişi Binbaşı Ahmet Erdoğan’a da övgüler yağdırılan kayıtta, Başsavcı Münger, “Binbaşı gibi yeteneklisini meslek hayatımda görmedim ama adamı raporu nedeniyle kaydırdılar” diye yorumda bulunmuştu, Münger’e ait başka bir ifade de ise Balyoz belgeleri için “Bütün emirleri,emirlerin götürülüş tarzını, nelerin gizli olduğunu hepsini çok iyi biliyorum. Bunlar daha ortaya çıkmadı. İleride bunlar da ortaya çıkınca… Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak” değerlendirmesini yapmıştı. Münger’in ‘Bunlar aysbergin görünen yüzü’ ifadeleri dikkat çeken ses kaydında, plandaki cami bombalamalarını askeri hukukçular, komutanların “Türkiye’yi toparlamak için fire verilebilir” mantığı ile açıklamıştı.

BUGÜN

Yayım tarihi
Son Dakika olarak sınıflandırılmış